LOADING

Type to search

« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصاري‏ ذلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَکْبِرُونَ» (مائده 82)          «أيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ كَأحَدِهِمْ بَلْ كَأنِّي بِمَا انْتَهَى إِلَيَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِم؛ پسرم! اگرچه من به‌اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‌ام، ولی در کردارشان دقت و در اخبارشان فکر نموده و در آثارشان سیاحت کرده‌ام، تا جایی که همانند یکی از آنان شده‌ام. بلکه گویی از پی آنچه که از وضع آنان به من رسیده، عمرم را با اولین و آخرین‌شان گذرانیده‌ام». (نهج‌البلاغه، نامه 31)

تروریست خواندن سپاه پاسداران در راستای حمایت از نتانیاهو انجام شد

امریکا و اروپا دشمن شناسی در عرصه بین الملل

تروریست خواندن سپاه پاسداران در راستای حمایت از نتانیاهو انجام شد

danial آوریل 11, 2019

پایگاه تاریخ تطبیقی به نقل از پایگاه صهیون پژوهی خیبر، چندی پیش رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در لیست تروریست‌ها قرارداد؛ اقدام خصمانه و غیرمعقول ترامپ موجب شد تعداد زیادی از تحلیلگران سیاسی، به تحلیل چرایی حرکت رئیس‌جمهور ایالات‌متحده بپردازند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر نیز به جهت بررسی دلایل و نتایج اقدام اخیر ترامپ، گفتگویی را با استاد حسین شیخ‌الاسلام مدیرکل سابق امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی و مشاور فعلی وزیر امورخارجه کشورمان انجام داده است. در ادامه متن این مصاحبه تقدیم می‌گردد.

خیبر: استاد شیخ‌الاسلام، درخصوص سیاست‌های مدنظر ترامپ که موجب شد سپاه پاسداران را در شمار گروه‌های تروریستی قرار دهد، توضیحاتی ارائه بفرمایید.

استاد شیخ‌الاسلام: این اقدام ترامپ نشان از عجز آمریکا دارد، زیرا اگر اقدامات قبلی آمریکایی‌ها با موفقیت همراه می‌شد اکنون نیاز نبود تا آن‌ها به چنین فعل پرخطری دست بزنند؛ البته تصمیمات وی موفقیتی را دربر نخواهد داشت و سرانجام شکست خواهد خورد. زیرا این اقدام آمریکا حرکتی خلاف عرف سیاسی و غیردیپلماتیک بود که این کشور را متحمل هزینه خواهد کرد.

نکته دیگر این است که آمریکا متوسل به حرکتی شده که از نتیجه آن اطلاعی ندارد. انجام دهنده‌ی این اقدام نامتعارف نیز ترامپ بود که به کار خویش چندان مسلط نیست و لغزش‌های دیگری را نیز در کارنامه دارد. برای مثال، در جریان درگیری که میان عربستان و قطر پیش‌آمد، ترامپ با سعودی‌ها هم‌سو شد؛ اما مدتی بعد از اینکه مطلع شد آمریکا ده هزار نیرو و تعدادی پایگاه نظامی در قطر دارد، موضع خود را تغییر داد.

اکنون چنین فردی که دارای تسلط بر مواضع سیاسی خویش نیست، سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار داده است. اما ترامپ سیاستمداری است که به عواقب مواضع خود نمی‌اندیشد و با نتایج اقدامات خود یقیناً روبرو خواهد شد. اکنون ترامپ، سپاه پاسداران را گروهی تروریستی می‌داند و از نظر آمریکایی‌ها نیز مذاکره با تروریست امکان ندارد. اما بالاخره گذر کشتی‌های آمریکا به خلیج‌فارس خواهد افتاد و نیروهای آمریکایی نیاز دارند تا با نیروهای سپاه پاسداران مذاکره کرده و برای تردد در آب‌های ایران از آنان اجازه کسب کنند.

ترامپ منافع‌ملی آمریکا را فدای سیاست‌ها  شخصی خود کرده است

همچنین می‌توان گفت ترامپ امنیت و منافع‌ملی آمریکا را فدای سیاست‌ها و منافع شخصی خود کرده است. زیرا ترامپ نیز مانند همه رئیس‌جمهورها تلاش می‌کند تا در  دور دوم انتخابات نیز برگزیده شود و مجدداً قدرت را در دست گیرد. لذا تروریست خواندن سپاه پاسداران را در راستای حمایت از نتانیاهو انجام داد تا نتانیاهو و صهیونیست‌ها نیز در انتخابات بعدی آمریکا از ترامپ حمایت کنند.

نتانیاهو در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم‌صهیونیستی در صفحه عبری توئیتری خود از ترامپ بابت پذیرش پیشنهاد نتانیاهو تشکر کرد. در واقع نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات به تندروی نیاز دارد و این تندروی‌ها را آمریکا و ترامپ برای نتانیاهو انجام می‌دهند. اما نتانیاهو در صفحه انگلیسی توئیتر خود از لفظ دشمن مشترک استفاده کرد و نوشت: «ممنون که دشمن دو کشور اسرائیل و آمریکا را در لیست تروریست‌ها قرار دادی». در حقیقت، نتانیاهو در صفحه عبری زبان خویش، اقدام ترامپ را نتیجه درخواست او معرفی کرد تا شانس پیروزی خود در انتخابات را افزایش دهد.

خیبر: به نظر شما بعد از این اقدام، چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟

استاد شیخ‌الاسلام: این اقدام آمریکا، حرکتی روانی و سیاسی است و از نظر من تهدید عملی محسوب نمی‌شود؛ زیرا ترامپ از توان نظامی جمهوری‌اسلامی و قدرت پاسخگویی ایران و سپاه مطلع است. از آنجایی که ترامپ تلاش می‌کند تا در انتخابات آتی آمریکا پیروز شود، این تشنج در داخل آمریکا به ضرر ترامپ خواهد بود و در منطقه خلیج فارس نیز باعث بالارفتن قیمت نفت می‌شود. بنابراین ترامپ در انتخابات متضرر خواهد شد.

از سوی دیگر ترامپ مدتی پیش مدعی شد می‌خواهد نیروهای نظامی آمریکا را از منطقه خارج کند. همچنین او هم‌اکنون مشغول مذاکره با گروهک طالبان در کشور افغانستان می‌باشد تا نیروهایش را خارج کند؛ اما ایجاد چنین تشنجی با اقدام اخیر ترامپ منافات دارد.

به طور کلی من تحلیل چندان جدی را برای اقدام اخیر ترامپ لازم نمی‌بینم؛ زیرا ما در بعد نظامی دارای قدرت بسیار زیادی هستم و اینکه حرکت ترامپ موجب بالارفتن قیمت نفت خواهد شد و قول رئیس‌جمهور ایالات‌متحده مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از منطقه نیز با اقدام اخیر او در تعارض است.

خیبر: عملیات‌روانی اخیر ترامپ چقدر در پیروزی نتانیاهو در انتخابات مؤثر است؟

استاد شیخ‌الاسلام: پاسخ این سوال بعد از اعلام نتایج انتخابات اسرائیل مشخص خواهد شد. اما عملیات‌روانی دشمن در بحث ارز و نوسانات آن تاثیر خواهد داشت؛ زیرا در کشورما دلال‌های ارز منتظر به دست آمدن فرصت برای سوء استفاده هستند.

خیبر: با توجه به برگزاری انتخابات اسرائیل، توسعه پروژه شهرک‌سازی توسط نتانیاهو و عملیات‌روانی اخیر ترامپ و نتانیاهو، شرایط فعلی رژیم‌صهیونیستی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استاد شیخ‌الاسلام: نقطه‌ ضعف رژیم‌صهیونیستی مسئله امنیت آن‌ها می‌باشد و چنین اقدامی موجب به خطر افتادن و تضعیف امنیت اسرائیل خواهد شد. همانطور که معرفی قدس به عنوان پایتخت کشور جعلی اسرائیل موجب می‌شود تا مردم کشورهای عربی بیشتر از قبل با رژیم‌صهیونیستی زاویه پیدا کنند؛ زیرا اعراب منطقه، قدس‌شریف را پایتخت فلسطین و قبله اولین مسلمین می‌دانند و در نتیجه خصومت آنان نسبت به اسرائیل افزایش می‌یابد.

همکاری دولت‌های ذلیل عربی نظیر عربستان با رژیم‌صهیونیستی نیز باعث می‌شود تا فاصله میان مردم و حاکمیت در این کشورها زیاد شده و با ضعیف‌تر شدن محور عبری، عربی و آمریکایی، قدرت جریان مقاومت بیشتر شود.

لینک مطلب :
http://www.tarikh.org/?p=6168
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *