LOADING

Type to search

« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصاري‏ ذلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَکْبِرُونَ» (مائده 82)          «أيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ كَأحَدِهِمْ بَلْ كَأنِّي بِمَا انْتَهَى إِلَيَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِم؛ پسرم! اگرچه من به‌اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‌ام، ولی در کردارشان دقت و در اخبارشان فکر نموده و در آثارشان سیاحت کرده‌ام، تا جایی که همانند یکی از آنان شده‌ام. بلکه گویی از پی آنچه که از وضع آنان به من رسیده، عمرم را با اولین و آخرین‌شان گذرانیده‌ام». (نهج‌البلاغه، نامه 31)

درآمدی بر قمار انتخاباتی ترامپ

اسرائیل امریکا و اروپا دشمن شناسی در عرصه بین الملل صهیونیسم غرب آسیا

درآمدی بر قمار انتخاباتی ترامپ

danial آوریل 11, 2019

پایگاه تاریخ تطبیقی به نقل از پایگاه صهیون پژوهی خیبر – دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را می‌توان در شمار یهودی‌دوست‌ترین رؤسای جمهور تاریخ ایالات‌متحده قرار داد. تعداد دوستان و مشاوران یهودی ترامپ آنقدر زیاد است که بتوان گفت ترامپ در محاصره یهودیان قرار گرفته و مواضع خود را بر اساس نظر و مشورت این افراد تنظیم و اعلام می‌کند.

ترامپ در محاصره یهودیان

از جمله مهم‌ترین یهودیانی که در اطراف دونالد ترامپ هستند می‌توان به این افراد اشاره کرد:[۱]

  • «ایوانکا ترامپ»: دختر دونالد ترامپ سالهاست که به دین یهودیت ارتدوکس درآمده و به واسطه همسرش «یارد کوشنر» مهم‌ترین لایه از حلقه یهودی اطراف ترامپ را تشیل می‌دهند. کوشنر داماد یهودی ترامپ، مشاور رئیس‌جمهور آمریکا و فرستاده مخصوص ترامپ به منطقه برای پیگری معامله قرن نیز می‌باشد.

  • «جیسون گرینبلت و دیوید فریدمن»: این دو نفر وکلای ترامپ در امور تجاری هستند که البته به ترامپ را در امور مربوط به فلسطین نیز مشاوره می‌دهند.

دیوید فریدمن

  • «استیون مناخین»: مسئول امور داخلی ستاد ترامپ در دوران انتخابات و یکی از بانفوذترین اشخاص یهودی در نیویورک و منهتن.

استیون مناخین

 

  • «بوریس اپشتین»: حقوقدان، مشاور امور اقتصادی و نماینده ترامپ در بیش از ۱۰۰ برنامه‌ تلویزیونی.

بوریس اپشتین

 

  • «استفن میلر»: از جمله فعال‌ترین افراد حاضر در ستاد انتخاباتی ترامپ و تهیه‌کننده پیش‌نویس سخنرانی ترامپ در اجلاسیه «آیپک».

استفن میلر

 

  • «لوئیز آیزنبرگ»: یکی از حامیان مالی گروه‌های طرفدار ترامپ در آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا.

لوئیز آیزنبرگ

 

ارتباط بیش از حد ترامپ با یهودیان و اسرائیل زمانی آشکارتر می‌شود که وعده‌های او در دوران انتخابات آمریکا را نیز مرور کنیم. ترامپ در تبلیغات خود و برای به دست آوردن حمایت یهودیان دو وعده بسیار مهم در حمایت از رژیم‌صهیونیستی را مطرح کرد. وعده اول ترامپ، انتقال سفارت ایالات‌متحده از تل‌آویو به قدس‌شریف و وعده دوم نیز، خروج آمریکا از یونسکو به بهانه خصومت‌ورزی یونسکو علیه اسرائیل بود. ترامپ مدتی بعد از حضور در کاخ‌سفید، این وعده‌های خود را عملی کرد تا به پیش‌روی‌های رژیم‌صهیونیستی و همکاری با نتانیاهو چراغ سبز نشان داده باشد.[۲]

طراحی معامله قرن

از حلقه یهودیان اطراف ترامپ و وعده‌های انتخاباتی او می‌توان نتیجه گرفت، رئیس‌جمهور آمریکا این پتانسیل را دارد که با استفاده از ظرفیت‌های آمریکا، خدمات بیشتری را به رژیم‌صهیونیستی ارائه کند. این خدمت بزرگ بعد از به قدرت رسیدن ترامپ، تحت‌عنوان طرحی به نام «معامله‌ی قرن» مطرح شد.

به هیچ‌وجه نمی‌توان معامله‌ی قرن را به چشم طرحی ساده نگاه کرد. زیرا همه مفاد پیشنهاد مطرح شده از سوی ترامپ و مشاوران یهودی‌اش، یک‌باره مطرح نشد و در اختیار عموم مردم جهان قرار نگرفت. بلکه معامله‌ی قرن در طی دو سال اخیر با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده و هر از گاهی گوشه‌ای از آن توسط نتانیاهو، ترامپ و یا یارد کوشنر در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گرفت. هم‌اکنون نیز بسیاری از کارشناسان معتقدند معامله قرن قمار انتخاباتی ترامپ است و اگر دونالد ترامپ موفق به تثبیت این طرح نشود در انتخابات آینده آمریکا جایگاهی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:
انتقال سفارت، هدفی استراتژیک یا تصمیمی غیر منتظره
پیش زمینه‌های اجرای معامله قرن

اما آنچه تاکنون درخصوص معامله‌ی قرن مشخص شده این است که طرح مذکور پیش از اجرا مقدماتی داشته که ترامپ  همه آن‌ها را اجراکرده و تنها اجرای فاز نهایی معامله‌ی قرن باقی مانده است. پیش‌زمینه‌های اجرای طرح اختصاصی ترامپ برای مسئله فلسطین عبارتند از:

  1. اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم‌صهیونیستی:

از آنجا که پایتخت هر کشور، میزبان سفارت دیگر کشورهای جهان می‌باشد؛ ترامپ سفارت ایالات‌متحده در اراضی‌اشغالی را به قدس‌شریف منتقل کرد. این یعنی، قدس درحال تبدیل به پایتخت رسمی رژیم‌صهیونیستی است و ترامپ اولین رئیس‌جمهوری است که این اقدام را به رسمیت می‌شناسد. بنابراین مهم‌ترین اقدام عملی ترامپ برای یهودی شدن سرزمین فلسطین رخ‌داد تا راه برای اجرای سایر جزئیات معامله‌ی قرن باز شود.

  1. منتفی شدن بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌های اشغالی:

در جریان جنایات هفتاد ساله‌ی رژیم‌صهیونیستی علیه مردم فلسطین، در طی مراحل مختلفی صدها هزار نفر کشته شده و یا از اراضی‌اشغالی اخراج شدند و هم‌اکنون حدود شش میلیون از آورگان فلسطینی در اردوگاه‌های کرانه‌باختری، غزه، لبنان، اردن و سوریه سکونت دارند، و از سوی آژانس «امدادرسانی و کاریابی ویژه آوارگان فلسطینی» موسوم به «آنروا» انواع خدمات لازم برای زندگی را دریافت می‌کنند. آمریکا بزرگترین حامی‌مالی این مرکز است، اما ترامپ چندی پیش اعلام کرد که دیگر هیچ‌گونه هزینه‌ای از سوی ایالات‌متحده به «آنروا» پرداخت نخواهد شد.[۳]

این اقدام ترامپ موجب می‌شود تا آوارگان فلسطینی مجبور شوند برای گذراندن زندگی خود به کشورهای عربی پناهده شده و زندگی خود را در کشوری غیر از فلسطین ادامه دهند. نتانیاهو نیز اخیراً طی مصاحبه‌ای اعلام کرد با اجرای معامله‌ی قرن، حق بازگشت آوارگان فلسطینی به کشور خود برای همیشه لغو می‌شود و چنین امکانی در طرح پیشنهادی ترامپ وجود ندارد.[۴]

انتشار جزئی و تبلیغات مقطعی معامله قرن

همانطور که گفته شد، هر از گاهی بخشی از جزئیات معامله‌ی قرن منتشر می‌شد. اما طی روزهای اخیر مهم‌ترین بخش از مفاد طرح شیطانی معامله‌ی قرن توسط نتانیاهو و روزنامه الاخبار رسانه‌ای شد. طبق ادعای نتانیاهو، نه تنها رژیم‌صهیونیستی از اراضی‌اشغالی عقب‌نشینی نخواهد کرد، بلکه این رژیم تسلط بر کل منطقه غرب اردن را به دست خواهد گرفت. همچنین نتانیاهو در مصاحبه با معاریو مجدداً مدعی شد که به هیچ‌وجه بیت‌المقدس میان یهودیان و فلسطینی‌ها تقسیم نخواهد شد و کنترل آن برعهده رژیم‌صهیونیستی باقی خواهد ماند.[۵]

روزنامه الاخبار نیز پس از مصاحبه نتانیاهو جزئیات تأمل‌برانگیری از معامله‌ی قرن را فاش کرد. بنابر گزارش الاخبار، طرح پیشنهادی کاخ‌سفید بازیگرانی به جز آمریکا و رژیم‌صهیونیستی را نیز دارد. روزنامه مذکور مدعی شد ترامپ از مقامات کشور اردن خواسته تا آوارگان فلسطینی را در اردن پناه دهند و در عوض ۴۵ میلیارد دلار در کشور آن‌ها سرمایه‌گذاری صورت گیرد. همچنین از جزئیات منتشر شده چنین بر می‌آید که اردن  باید بخشی از اراضی خود را به رژیم‌صهیونیستی بدهد و در عوض عربستان نیز موظف است بخش‌هایی از سرزمین خود را به اردن اختصاص دهد. نقش مصر نیز در این بین تسهیل رفت و آمد فلسطینی‌ها به این کشور در ازای کمکِ مالی ۶۵ میلیارد دلاری برای بازسازی شبه‌جزیره سینا می‌باشد.

طبق اعلام روزنامه الاخبار، مطرح کنندگان معامله‌ی قرن قصد دارند با تشکیل اتحادیه‌ای، اداره کرانه‌باختری را به رژیم‌صهیونیستی، حکومت اردن و تشکیلات‌ خودگران فلسطین بسپارند. همچنین روزنامه مذکور تأیید کرد که پشتیبانی‌مالی این طرح توسط برخی از کشورهای عربی صورت خواهد گرفت.[۶]

بازی انتخاباتی نتانیاهو با معامله قرن

با ورود اردن، مصر و عربستان به معامله‌ی قرن، پیچیدگی‌های این طرح بیش از پیش می‌شود. اما با نگاهی تحلیلی می‌توان گفت رژیم‌صهیونیستی و ایالات‌متحده از ورودکشورهای نام‌برده به طرح شیطانی معامله‌ی قرن، عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را دنبال می‌کنند. همچنین نباید فراموش کرد که رژیم‌صهیونیستی در آستانه انتخابات پارلمانی قرار دارد؛ لذا با توجه به رقابت نزدیکی که میان نتانیاهو و حزب آبی و سفیدها وجود دارد،[۷] می‌توان گفت نتانیاهو تلاش می‌کند تا آینده و موجودیت کشور جعلی اسرائیل را به اجرای معامله‌ی قرن و حضور خود او در رأس رژیم‌صهیونیستی گره بزند.

بیشتر بخوانید:
افشای جزئیاتی از طرح ترامپ برای معامله قرن
تیر خلاصی به پیکره قانون معامله قرن
مواضع جهان عرب

عربستان، مصر و اردن کشورهایی هستند که به حضور در معامله‌ی قرن و ایفای نقش چراغ سبز اولیه را نشان داده‌اند.[۸] بنابراین و با اجرای معامله‌ی قرن، اتفاقی عجیب در طی هفت دهه اخیر رخ خواهد داد. کشورهایی عربی که پس از اعلام موجودیت اسرائیل به مبارزه علیه این رژیم برخواسته بودند، امروز آماده هستند تا در ازای وعده‌های آمریکا با بزرگ‌ترین دشمن مسلمانان و بزرگ‌ترین تهدید منطقه همکاری کنند.

همبستگی اردن با رژیم صهیونیستی

وارد کردن اردن به مسئله معامله‌ی قرن مهم‌ترین دستاورد رژیم‌صهیونیستی و آمریکا بود؛ چراکه بدون حضور اردن که از آن به عنوان وطن جایگزین مردم فلسطین یاد می‌شود، طرح شیطانی معامله‌ی قرن قابلیت اجرایی شدن را ندارد. اردن کشوری کوچک محسوب می‌شود، اما می‌تواند نقش بسیار مهمی را در منطقه و مسئله فلسطین بازی کند. چراکه نفوذ و پیش‌روی جمهوری‌اسلامی، از عراق شروع شده، سپس از طریق سوریه، به لبنان و فلسطین امتداد می‌یابد و اگر اردن از ایران روی برگرداند مانع نفوذ ایران و گروه‌های مقاومت به کرانه‌باختری و غزه می‌شود. بنابراین اردن از دوجهت برای محور آمریکایی-صهیونیستی دارای اهمیت به‌شمار می‌رود و این دو جنایتکار نیاز دارند تا اردن را با خود هم‌سو کنند.

سال گذشته تظاهراتی در اردن و در اعتراض به مسائل و بحران اقتصادی شروع شد و همچنین تغییراتی را در ساختار سیاسی اردن به‌جای گذاشت. در نهایت این ناآرامی‌ها زمانی پایان‌یافت که قانون دریافت مالیات از درآمد شهروندان اردنی لغو شد.[۹] اما آنچه که موجب شد تا آرامش به اردن بازگردد، برگزاری جلسه‌ای با حضور عربستان، اردن، امارات و کویت و با تدبیر پادشاه سعودی بود که در پایان جلسه بنا شد مبلغ دو و نیم میلیارد دلار به اردن کمک مالی شود تا مشکلات مالی اردن پایان یابد.[۱۰] لذا این احتمال وجود دارد که آشوب‌های اردن از سوی رژیم‌صهیونیستی و عربستان و با هدف متقاعدکردن اردن برای حضور در معامله‌ی قرن طراحی شده باشد. پس می‌توان نتیجه گرفت، سردمداران طرح منفور معامله‌ی قرن، اردن را وارد یک بحران کردند و سپس با پشتیبانی‌مالی کشورهای عربی، اردن مجبور شد در اجرای معامله‌ی قرن نقشی را برعهده گیرد.

اهداف عربستان از حضور در معامله قرن

پس از اردن، دومین ضلعی که در پیش‌برد معامله‌ی قرن نقش مهمی را ایفا می‌کند عربستان‌سعودی است. طبق اخبار منتشر شده، عربستان در طرح شیطانی ترامپ وظیفه دارد بخشی از اراضی خود را در اختیار اردن گذاشته و همچنین از اجرای طرح نیز پشتیبانی‌مالی انجام دهد. اما صحبتی از دریافت پول یا هرچیز دیگری توسط عربستان به میان نیامده است. به نظر می‌رسد عربستان از حضور در معامله‌ی قرن دو هدف اصلی را دنبال می‌کند:

  1. معرفی ایران به عنوان ابرتهدید منطقه:

رژیم‌صهیونیستی سالهاست به واسطه زور فلسطین را اشغال کرده و جنایات بسیاری را علیه مردم این سزمین انجام داده است. طبیعتاً رژیم ظالمی که صدهاهزار کودک را سلاخی کرده برای منطقه خطرهای بسیار زیادی دارد؛ اما عربستان‌سعودی تلاش می‌کند تا با حضور در طرح شیطانی معامله‌ی قرن، خطر حیات اسرائیل برای مردم و کشورهای منطقه را تقلیل داده و در عوض جمهوری‌اسلامی را به عنوان تهدید منطقه‌ای معرفی کند.[۱۱] گواه این تحلیل، مواضع ضدایرانی مقامات سعودی و روابط دوستانه‌ی آن‌ها با سران آمریکا و رژیم‌صهیونیستی است. بنابراین بن‌سلمان ولیعهد عربستان تلاش می‌کند تا کشورهای منطقه را در مقابل ایران قرار دهد و خود در مواجه با جمهوری‌اسلامی تنها نباشد.

  1. دست‌یابی به تأسیاست هسته‌ای:

عربستان‌سعودی بیش از ۴ سال است که تلاش می‌کند به کمک کشورهای آسیایی و غیرآسیایی تأسیسات هسته‌ای را در ریاض بنا کند و به تسلیحات هسته‌ای دست یابد. در سال ۱۳۹۴ اخباری منتشر شدند مبنی بر اینکه عربستان و کره‌جنوبی به تفاهمی دست یافته‌اند که طبق آن قرار است کره‌جنوبی با دریافت مبلغ ۵۲ میلیارد دلار از ریاض، تأسیسات ‌هسته‌ای را در طول بیست سال در عربستان مستقر کند.[۱۲]

اما آتش بن‌سلمان ولیعهد سعودی تندتر از سایر مقامات عربستان است و او تلاش می‌کند تا هرچه زودتر ریاض به تأسیسات هسته‌ای مجهز شود. حال آنکه مطرح شدن معامله‌ی قرن فرصت مناسبی است تا عربستان و آمریکا توافق کنند درصورت حضور پررنگ سعودی در معامله‌‌‌ی قرن، ترامپ اجازه کمک آمریکا به ساخت تأسیسات هسته‌ای در ریاض را صادر کند. البته اخیراً اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد یک رآکتور اتمی در نزدیکی شهر ریاض ساخته شده و حداکثر تا یک سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.[۱۳]

بنابراین می‌توان گفت عربستان درصورتی حاضر به ایفای نقش در معامله‌ی قرن شده که با استفاده از حضور ترامپ در کاخ‌سفید، تأسیسات هسته‌ای که در دست‌یابی یا آن عاجز بوده است را به دست آورد.

سرنوشت معامله‌ی قرن چگونه رقم خواهد خورد؟

اما سرنوشت رژیم‌صهیونیستی و مردم فلسطین در معامله‌ی قرن چگونه رقم خواهد خورد؟ باتوجه به جزئیات منتشر شده از طرح اختصاصی ترامپ برای منطقه، می‌توان گفت رژیم‌صهیونیستی و هم‌پیمان غربی‌اش تلاش می‌کنند تا سرزمین فلسطین را به کشوری تماماً یهودی تبدیل کنند؛ به طوری که اثری از مردم فلسطین در اراضی‌اشغالی باقی نماند. گواه این موضوع، سخنان نتانیاهو است که اخیراً مدعی شده بود با اجرای معامله‌ی قرن، حق بازگشت مردم فلسطین به اراضی‌اشغالی برای همیشه لغو خواهد شد و رژیم‌صهیونیستی تسلط خود برای اراضی تحت اشغال را حفظ خواهد کرد.

لذا تمام تلاش‌های واشنگتن و تل‌آویو به خارج کردن فلسطینی‌ها از کشور خود معطوف می‌شود. درواقع، ترامپ و نتانیاهو تلاش می‌کنند تا آوارگان فلسطینی را در کشورهای عربی پخش کنند تا خطر بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین‌های اشغالی برای همیشه از بین برود و اسرائیل بتواند بدون مزاحم به حیات نحس خود ادامه دهد. همانطور که گفته شد، قطع کمک‌های مالی ترامپ به «آنروا» در راستای تحقق همین هدف صورت گرفته است.

درصورت اجرای طرح منحوس معامله‌ی قرن، مردم فلسطین بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد؛ چراکه براساس این طرح آن‌ها حق برگشت به فلسطین‌اشغالی را نداشته و مجبور هستند در اردن و سایر کشورهای منطقه به زندگی خود ادامه دهند. اما درعوض عربستان، اردن، مصر و رژیم‌صهیونیستی به مقاصد خود دست خواهند یافت.

طبل تو خالی معامله قرن از منظر جبهه‌ی مقاومت

همانطور که گفته شد تمام بازیگران طرح منحوس معامله‌ی قرن با اجرای آن موافق هستند؛ اما محور اصلی این توافق یعنی مردم فلسطین و جریان مقاومت به هچ‌وجه با اجرای توافق مذکور موافق نیستند. جنبش حماس که بزرگ‌ترین مدافع حقوق مردم فلسطین به‌ شمار می‌رود، مطلقاً با اجرای معامله‌ی قرن مخالف است. دفتر سیاسی این جنبش، سال گذشته در طی بیانیه‌ای بر محکوم کردن هرگونه عادی‌سازی روابط رژیم‌صهیونیستی با کشورهای عربی تأکید کرد و همچین با تأکید بر ادامه راهپیمایی‌های بازگشت اظهار داشت: «تظاهرات علیه رژیم‌اشغالگر و تحقق اهداف فلسطینی‌ها حق ملت فلسطین است و ما به مبارزه خود برای نابودی کامل رژیم‌صهیونیستی ادامه خواهیم داد.»[۱۴]

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز دیگر مخالف معامله‌ی قرن است. نصرالله طرح شوم ترامپ را تلاشی برای نابودی کامل مسئله فلسطین می‌داند[۱۵] و از نظر او تنها راه جلوگیری از اجرای معامله‌ی قرن، ایستادگی جریان مقاومت از ایران گرفته تا فلسطین در برابر آمریکا و رژیم‌صهیونیستی است.[۱۶]

معامله قرن از منظر مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب‌اسلامی نیز پروژه جدید صهیونیست‌ها به همراهی ایالات‌متحده را به «خواب آشفته» تعبیر کرده و درخصوص آینده طرح شیطانی معامله‌ی قرن می‌فرمایند:

«البتّه بدانند که این معامله‌ی قرنی که آن‌ها [آمریکا و رژیم‌صهیونیستی] فکر کرده‌اند، به توفیق الهی هرگز تحقّق نخواهد یافت. به کوری چشم دولت‌مردان آمریکا که دارند خودشان را می‌کشند برای اینکه در قضیّه‌ی فلسطین یک کاری انجام بدهند، قضیّه‌ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و شهر مقدّس بیت‌المقدّس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند و قبله‌ی اوّل مسلمان‌ها برای مسلمان‌ها باقی خواهد ماند. این خواب آشفته‌ای که این‌ها دیده‌اند که خیال می‌کنند بیت‌المقدّس را بگیرند و می‌گویند هم روی شهر، هم زیر شهر، هم اعماق شهر -شرقش، غربش، همه‌جایش- باید دست یهود باشد، غلط بیخودی می‌کنند؛ این اتّفاق نخواهد افتاد و مسلّماً ملّت فلسطین در مقابل این می‌ایستد و ملّت‌های مسلمان همه پشت سر ملّت فلسطین خواهند ایستاد و به توفیق الهی نمی‌گذارند این اتّفاق بیفتد.»[۱۷]

شکست معامله قرن از نظر تحلیل‌گران آمریکایی

علاوه بر مخالفت محور مقاومت با معامله‌ی قرن و ایستادگی این جریان در برابر رژیم‌صهیونیستی و آمریکا، تحلیلگران دیگری هستند که سرانجام طرح را شکست پیش‌بینی می‌کنند. برای مثال، «دنیس راس» دیپلمات سابق آمریکایی و مسئول ارشد کاخ‌سفید معتقد است درصورتی که فلسطینی‌ها با اجرای معامله‌ی قرن موافق نباشند، این طرح شکست خواهد خورد. او همچنین اعتقاد دارد  اگرچه ترامپ با کشورهای میانه‌روی عربی مذاکره کرده، اما اجرای قطعی طرح به میل و تحقق آرمان‌های مردم و گروه‌های فلسطینی بستگی دارد.[۱۸]

«شلومو شامیر» تحلیلگر روزنامه صهیونیستی اسرائیل‌هایوم نیز اعتقاد دارد موانع بسیاری از اجرای طرح شوم معامله‌ی قرن جلوگیری می‌کنند. همچنین او طرح ترامپ را به جنینی تعبیر می‌کند که پیش از تولد مرده است و کارایی چندانی ندارد.[۱۹]

نتیجه‌گیری

به طور کلی می‌توان گفت طرح پینشهادی ترامپ برای حل منازعات بین رژیم‌صهیونیستی و فلسطین، به هیچ‌وجه توجهی به حقوق مردم فلسطین ندارد. بلکه در صورت اجرای احتمالی این طرح، اراضی‌اشغالی به کشوری تماماً یهودی تبدیل خواهد شد و فلسطینی‌ها نیز به ناچار باید در کشورهای عربی نظیر مصر و اردن به زندگی خود ادامه دهند. درحقیقت این طرح موجب می‌شود تا آرمان فلسطین و بازپس‌گیری اراضی‌اشغالی از بین برود. البته با توجه به سخنان رهبران محور مقاومت و ایستادگی این جریان و مردم فلسطین، صحبت‌های تحلیلگران سیاسی و پیچدگی‌های معامله‌ی قرن، این طرح با شکست روبرو خواهد شد.

طرح مذکور از حیث مبانی استراتژیک و ژئوپلتیک دارای ضعف‌های فراونی می‌باشد و زمینه اجرایی شدن را ندارد؛ در شرایط فعلی بسیاری کشورهای مختلف و مردم جهان به ظلم و جنایات رژیم‌صهیونیستی واقف شده‌اند و یقینا اجرای چنین طرحی را که منجر به ظلم و غصب بیشتر صهیونیسم‌جهانی می‌گردد اجازه نخواهند داد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب معتقد است تعویق عملیاتی شدن طرح معامله‌ی قرن و توقف این طرح در مرحله تبلیغات نشان از شکست این طرح دارد. وی معتقد است پس از شکست‌های متعدد ترامپ و نتانیاهو در منطقه خاورمیانه و بحران‌های داخلی و خارجی خطرناکی که ترامپ با آن‌ها مواجه شده است طرح «معامله‌ قرن» در اتاق مراقبت‌های ویژه «آی‌سی‌یو» زندگی می‌کند و تمام بازیگران اصلی این طرح منتظر ایجاد زمینه‌های مناسب جهت تحقق آن می‌باشند.

 

مجید رحیمی

 

[۱]. https://www.fardanews.com/fa/news/591828

[۲]. https://www.asriran.com/fa/news/585963

[۳]. http://www.ghatreh.com/news/nn44134827

[۴]. https://www.mashreghnews.ir/news/948227

[۵]. https://www.mashreghnews.ir/news/948227

[۶]. https://kheybar.net/?p=20169

[۷]. http://qodsna.com/fa/326824/%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-

[۸]. https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3404896

[۹]. http://fa.alkawthartv.com/news/144287

[۱۰]. http://www.ansardaily.com/view.php?kindex=9135

[۱۱]. https://www.farsnews.com/news/13970410000256

[۱۲]. http://irdiplomacy.ir/fa/news/1945681

[۱۳]. https://www.radiofarda.com/a/First-Images-of-Saudi-Nuclear-Reactor/29860701.html

[۱۴]. https://www.yjc.ir/00RfB5

[۱۵]. https://www.tabnak.ir/fa/news/812377

[۱۶]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/01/06/1976485

[۱۷]. بیانات در دیدار کارگزاران حج؛ ۱۳۹۷/۰۴/۲۵

[۱۸]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/12/12/1960154

[۱۹]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/09/11/1888775

لینک مطلب :
http://www.tarikh.org/?p=6175
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *