LOADING

Type to search

« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصاري‏ ذلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَکْبِرُونَ» (مائده 82)          «أيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ كَأحَدِهِمْ بَلْ كَأنِّي بِمَا انْتَهَى إِلَيَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِم؛ پسرم! اگرچه من به‌اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‌ام، ولی در کردارشان دقت و در اخبارشان فکر نموده و در آثارشان سیاحت کرده‌ام، تا جایی که همانند یکی از آنان شده‌ام. بلکه گویی از پی آنچه که از وضع آنان به من رسیده، عمرم را با اولین و آخرین‌شان گذرانیده‌ام». (نهج‌البلاغه، نامه 31)

راهکارهای پیامبر اسلام(ص) برای حفظ مسلمین از توطئه‌های یهود

برگزیده یادداشت

راهکارهای پیامبر اسلام(ص) برای حفظ مسلمین از توطئه‌های یهود

rahbari آوریل 6, 2019

 

پیامبر اسلام با توجه به وحی منزل و توطئه‌های مختلف یهود و نصاری، آنها را دشمن سرسخت اسلام می‌دانست و همیشه برای مسلمین در مورد خطرات آنها تذکرمی‌دادند؛ لذا وقتی به سنت نبوی مراجعه می‌کنیم، درمی‌یابیم که رسول‌الله با ذکر صفات پلید یهود و با نهی مسلمین از اختلاط با آنان و از طرق دیگر تلاش می‌کرد تا مسلمین را از گزند توطئه‌های شوم آنها محفوظ دارد.

در این‌جا به برخی از راهکارهایی که پیامبر برای دور ماندن مؤمنین از اهل‌کتاب اجرا کرده‌اند، اشاره می‌شود:

الف. افشای نفاق یهود در کلام پیامبر

با توجه به اینکه عده‌ای از یهود، به‌صورت منافقانه ایمان می‌آوردند تا اولا جان و مالشان حفظ شود و ثانیا از این طریق در بین مسلمانان ایجاد تفرقه کرده و آنها را از ایمان خارج کنند، پیامبر در مواردی به مسلمانان هشدار داده‌اند که برخی از  یهود، منافق هستند و باید مسلمانان در برخورد با آنها هوشیاری لازم را داشته باشند. چنانکه مورخین نقل کرده‌اند:« پیامبر با اصحاب خود از سفری برمی‌گشتند، وقتی نزدیک مدینه شدند؛ چنان باد و غباری  بلند شد که نزدیک بود شخص راکب در آن دفن شود، مردم ترسیدند از اینکه مبادا بر مدینه بلایی نازل شده باشد، پیامبر فرمودند:« نترسید این باد به خاطر این است که امروز منافقی بزرگ در مدینه از دنیا رفته است.- و در آن روز زید بن رِفاعه که پناهگاه منافقین مدینه ، و از بزرگان یهود بوده و در ظاهر اسلام آورده بود، از دنیا رفته بود.»[1]؛ چنانکه می‌بینیم در این نقل، پیامبر شخص یهودی را «عظیم النفاق» وصف کرده است و بدین ترتیب اصحاب خود را بر این امر واقف ساخته است.

همچنین در روایتی دیگر که در صحیح بخاری آمده است آن حضرت فرموده‌اند: «لَوْ آمَنَ بِي عَشَرَةٌ مِنَ اليَهُودِ، لآمَنَ بِي اليَهُودُ»[2] ؛ اگر ده نفر از یهود به من ایمان بیاورند، همه یهود ایمان می‌آورند. ودر صحیح مسلم نیز وارد شده که:«لَوْ تَابَعَنِي عَشَرَةٌ مِنَ الْيَهُودِ، لَمْ يَبْقَ عَلَى ظَهْرِهَا يَهُودِيٌّ إِلَّا أَسْلَمَ»[3] . با توجه به این مطلب، ما می‌بینیم که همه یهود ایمان نیاورده‌اند، از طرفی؛ کسانی که از یهود اظهار اسلام می‌کردند، خیلی بیشتر از ده  نفر بودند، یعنی همه آنها منافقینی بودند که ایمان واقعی نداشتند و مؤمنین واقعی از یهودیان، به ده نفر هم نرسیده است. چنانکه مسلم بن حجاج نیشابوری نیزدر صحیح خود این حدیث را در « کتاب صفات المنافقين و أحكامهم، باب نزل أهل الجنة» آورده است.

ب. نهی از تشبه به یهود

در موارد زیادی پیامبر، از تشبه به یهود نهی کرده و کارهایی را که مؤمنین را در ظاهر شبیه یهود و اهل کتاب می‌کنند، تحریم نموده است. این احکام نیز می‌تواند بیانگر این باشد که پیامبر اهتمام زیادی بر عدم تمایل مسلمین به اهل کتاب داشتند. از جمله این موارد که هم در کتب اهل سنت و هم در کتب شیعه وارد شده می‌توان به حکم ناخن و شارب گرفتن مثال زد، که پیامبر فرمودند:« حُفُّوا الشَّوَارِبَ وَ أَعْفُوا اللِّحَى وَ لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُود»[4] و در حدیث دیگر می‌فرمایند:« غَيِّرُوا الشَّيْبَ وَ لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ وَ النَّصَارَى»[5] و همچنین در روایتی فرموده‌اند:« اكْنُسُوا أَفْنِيَتَكُمْ وَ لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ»[6]

در منابع اهل سنت هم موارد زیادی از نهی تشبه به اهل کتاب وارد شده، حتی از پیامبر نقل کرده‌اند که هرکس خود را شبیه آنها کند از ما نیست: « لَيْسَ مِنَّا مَنْ تَشَبَّهَ بِغَيْرِنَا، لاَ تَشَبَّهُوا بِاليَهُودِ وَلاَ بِالنَّصَارَى، فَإِنَّ تَسْلِيمَ اليَهُودِ الإِشَارَةُ بِالأَصَابِعِ، وَتَسْلِيمَ النَّصَارَى الإِشَارَةُ بِالأَكُفِّ[7]  از جمله در مورد اذان و اقامه که مالک بن انس می‌گوید، مردم پیشنهاد دادند ناقوس یا بوق قرار دهند ولی پیامبر نپذیرفتند: « عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ قَالَ: كَانَتِ الصَّلَاةُ إِذَا حَضَرَتْ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سَعَى رَجُلٌ فِي الطَّرِيقِ فَنَادَى: الصَّلَاةُ الصَّلَاةُ الصَّلَاةُ، فَاشْتَدَّ ذَلِكَ عَلَى النَّاسِ، فَقَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، لَوِ اتَّخَذْنَا نَاقُوسًا؟ قَالَ: «ذَلِكَ لِلنَّصَارَى» قَالَ: فَلَوِ اتَّخَذْنَا بُوقًا قَالَ: «ذَلِكَ لِلْيَهُودِ» قَالَ: فَأُمِرَ بِلَالٌ أَنْ يَشْفَعَ الْأَذَانَ وَيُوتِرَ الْإِقَامَةَ»[8] وهمچنین در مورد «اشتمال لباس در نماز»[9] و «تکیه بر دست راست در نماز»[10] و موارد دیگر، به خاطر تشبه به یهود نهی کرده‌اند.

تحریم اموری که مسلمین را شبیه به یهود می‌کند، و همچنین تشریع اموری که مخالفت با اهل کتاب باشد، از کارهایی است که پیامبر برای توجه دادن مردم به مخالفت با اهل کتاب، انجام دادند.

ج. نهی شدید از  مرجعیت علمی یهود

از اموری که پیامبر برای جلوگیری از نفوذ فرهنگ یهود در بین مسلمین تأکید فرمودند، نهی از قرائت کتب محرَّف آنهاست. ایشان در موارد متعددی به این نکته گوشزد کرده‌اند. از جمله عمر بن خطاب را بارها از قرائت و استنساخ کتب آنها نهی کردند. و همچنین مسلمانان دیگری که به کتب آنها تمایل داشتند را مورد نکوهش قرار می‌دادند. چنانکه طبری نقل می‌کند[11]أن ناسا من المسلمين أتوا نبيّ الله صلى الله عليه وسلم بكتب، قد كتبوا فيها بعض ما يقول اليهود، فلما أن نظر فيها ألقاها، ثم قال: “كفى بها حماقة قوم -أو ضلالة قوم- أن يرغبوا عما جاءهم به نبيهم، إلى ما جاء به غير نبيهم، إلى قوم غيرهم “، فنزلتأَوَلَمْ يَكْفِهِمْ أَنَّا أَنزلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ يُتْلَى عَلَيْهِمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَرَحْمَةً وَذِكْرَى لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ»[12]

همچنین پیامبر بر پرهیز از پرسش از اهل کتاب، تأکید کرده و فرمودند:« لا تسألوا أهل الكتاب عن شي‏ء، فإنهم لن يهدوكم، و قد أضلوا أنفسهم»[13]و هنگامی که مطلع شدند شخصی از مسلمانان از اهل کتاب سؤال کرده‌ است، فرمودند:« والله لئن بلغني أنكم سألتم أحدا من أهل الكتاب لأوجعنكم ضربا ، قوموا فقد وسم لنا من أمركم وسم[14]

د. یهود ضرب المثل توطئه و نیرنگ در کلام                   

در روایات پیامبر خدا(ص) و اهل بیت(ع) ، یهود قومی نیرنگ باز و توطئه گر معرفی شده است و حتی حیله گری یهود ضرب المثلی برای نیرنگهای دیگر شده است. لذا اگر کسی اهل فریب و خیانت باشد به یهود تشبیه می گردد.

از رسول خدا (ص) نقل شده است : «من غش مسلما في شراء أو بيع فليس منا و يحشر يوم القيامة مع اليهود لأنهم أغش الخلق للمسلمين» ‏[15] هر كس در خريد و فروش با مسلمانى ، او را فریب دهد از ما نيست، و روز قيامت با یهودیان محشور خواهد شد، چون كه آنان خيانتكارترين خلق در حقّ مسلمانان هستند. روز قیامت که روز ظهور سرائر است و هر شخصی بر اساس حقیقت باطنی خود محشور خواهد شد (وَ مَنْ كانَ في‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبيلاً)[16] اهل خدعه و مکر و خیانت از هر فرقه و دین و آیینی باشند در بین یهود محشور می گردند، یعنی یهود اصل خدعه و نیرنگ می باشند.

همچنین زمانی که حضرت علی ، مروان حکم را بعد از جنگ جمل آزاد کردند، از ایشان پرسیدند یا امیرالمؤمنین از او بیعت نمی‌گیری؟ فرمود:« لا حاجة لي في بيعته، إنها كف يهودية لو بايعني بيده لغدر بسبته»[17] و ابن ابی‌الحدید می‌نویسد: کف یهودی ، یعنی غدر و حلیه: «معنى قوله إنها كف يهودية أي غادرة و اليهود تنسب إلى الغدر و الخبث»[18]

این روایات علاوه بر پیام اخلاقی، به مسلمانان هشدار می دهند که باید به شدت مراقب نیرنگ و خدعه یهود باشند.

 

[1] – السيرة الحلبية، ج2 ص391

[2] – صحیح البخاری، ج5 ص70، ح3941

[3] – صحیح مسلم، ج4 ص2151، ح2793

[4] – من‏لايحضره‏الفقيه ج1ص130

[5] – وسائل‏الشيعة، ج 2ص 84

[6] – همان مدرک، ج5ص317

[7] – سنن الترمذي،ج4 ص353

[8] – صحيح ابن خزيمة،ج1 ص191

[9] – المستدرك على الصحيحين، ج1 ص383

[10] – همان مدرک، ج1 ص406

[11] – جامع البيان في تأويل القرآن، محمد بن جرير،ج20 ص53

[12] – العنکبوت(29): آیه 51

[13] – مسند احمد، ج3 ص338- المصنف (عبدالرزاق الصنعانی)،ج6 ص110- المصنف(ابن ابی شیبه)، ج6 ص228- مسند ابویعلی، ج4 ص102

[14] – تاريخ المدينة، ابن شبة النميري، ج3 ص108

[15] ابن بابويه، محمد بن على، من لا يحضره الفقيه – قم، چاپ: دوم، 1413 ق. ج‏4 ؛ ص14

[16] – الإسراء : 72

[17] – نهج البلاغه، خطبه 73 – تذكرة الخواص من الأمة في ذكر خصائص الأئمة، ص78،  سبط ابن جوزى‏، منشورات الشريف الرضي‏، قم‏، 1418 ق‏، اول‏

[18] – شرح نهج البلاغه، ج6 ص146- 147

لینک مطلب :
http://www.tarikh.org/?p=6045
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *