LOADING

Type to search

« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصاري‏ ذلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَکْبِرُونَ» (مائده 82)          «أيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ كَأحَدِهِمْ بَلْ كَأنِّي بِمَا انْتَهَى إِلَيَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِم؛ پسرم! اگرچه من به‌اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‌ام، ولی در کردارشان دقت و در اخبارشان فکر نموده و در آثارشان سیاحت کرده‌ام، تا جایی که همانند یکی از آنان شده‌ام. بلکه گویی از پی آنچه که از وضع آنان به من رسیده، عمرم را با اولین و آخرین‌شان گذرانیده‌ام». (نهج‌البلاغه، نامه 31)

نکات قابل تأمل در داستان حضرت یوسف(ع)

برگزیده دشمن شناسی در تاریخ دوره انبیاء علیهم السلام

نکات قابل تأمل در داستان حضرت یوسف(ع)

rahbari بهمن ۹, ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه تاریخ تطبیقی، زندگی حضرت یوسف(ع) از دوران کودکی تا زمانی که در مصر به یکی از مسئولیت‌های بزرگ حکومتی رسید، دارای درس‌های فراوان و قابل تأملی است که از لابه‌لای آیات قرآن در سوره یوسف هم می‌توان به آنها رسید. چند نمونه از این نکات را که دکتر محمدهادی همایون در کتاب «تاریخ تمدن و مُلک مهدوی» آورده است، در ذیل می‌آوریم:

 

۱٫ مدیریت برجسته حضرت یعقوب(ع) نسبت به حوادث در سایه صبر

نخست، مدیریت بی‌نظیر یعقوب(ع) نسبت به حوادثی است که در سراسر این ماجرای عبرت‌انگیز رخ داد. از زمان کودکی یوسف(ع) و تربیت وی برای پذیرش بار مسئولیتی سنگین و چاره‌جویی‌های وی در مقابل دشمنی و اختلاف فرزندان که اتحاد آنان را در معرض خطر جدی قرار داده بود، تا حفظ برادران یوسف(ع) پس از ارتکاب آن جنایت بزرگ، به‌نحوی که درعین گوشزد نمودن دائمی به آنان در خصوص لزوم توبه از کردار گذشته‌شان، با آنان به‌نحوی برخورد نمی‌کرد که یکسره خود را از دین خدا خارج و از رحمت او محروم بدانند؛ همه و همه از علم و آگاهی وی نسبت به حوادث و درعین‌حال، تدبیر جریانات خبر می‌دهد. این مدیریت برجسته، تنها در سایه یک ویژگی مهم قابل دستیابی بود و آن، صبری بود که وی در این راه از خود نشان داد.

 

۲٫ استفاده شیطان از قدرت شهوت جنسی برای از بین بردن عفت و حیا

دومین نکته قابل برداشت از داستان یوسف(ع) در جریان درگیری حق و باطل، استفاده شیطان است از قدرت شهوت جنسی برای فروریختن پرده‌های عفت و حیا… . این موضوع با داستان زَلیخا و تلاش وی برای برقراری چنین رابطه‌ای با یوسف پیامبر(ع) در این مقطع به اوج خود می‌رسد که خداوند نیز با تأکید بر عصمت و پاکی یوسف(ع)، به‌زیبایی آن را در قرآن کریم بیان نموده است. در این‌جا تذکر این نکته شایسته است که گاه شیطان که به‌شکل مستقیم بر انبیا(ع) و انسان‌های پاک سلطه‌ای ندارد، تلاش می‌کند تا از طریق تأثیرگذاری بر انسان‌های ضعیف، آنان را بر سر راه مؤمنان قرار دهد و از این رهگذر به اغفال آنان بپردازد. مؤمنان آخرالزمان بی‌شک بایستی نسبت به این نوع ورود غیرمستقیم شیطان به زندگی‌شان حساس باشند.

 

۳٫ توانایی شیطان بر برخی تصرفات

نکته سوم… توانایی شیطان است بر برخی تصرفات؛ ازجمله ایجاد نسیان و فراموشی در انسان. در داستان هم‌سلولی حضرت یوسف(ع) که بنا بود آزاد شده و به خدمت پادشاه درآید، یوسف(ع) از وی می‌خواهد که داستان او را برای پادشاه بیان کند؛ اما شیطان این خواست یوسف(ع) را از یاد او برده و سبب می‌شود که وی مدت دیگری نیز در زندان باقی بماند:

«وَ قالَ لِلَّذي ظَنَّ أَنَّهُ ناجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْني‏ عِنْدَ رَبِّكَ فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنين‏ (یوسف/۴۲)؛

و به آن یکی از آن دو نفر که می‌دانست رهایی می‌یابد، گفت: “مرا نزد صاحب [سلطان مصر] یادآوری کن”؛ ولی شیطان یادآوری او را نزد صاحبش از خاطر وی برد و به‌دنبال آن، [یوسف] چند سال در زندان باقی ماند».

 

محمدهادی همایون، تاریخ تمدن و مُلک مهدوی، صص۲۰۴-۲۰۵

 

لینک مطلب :
http://www.tarikh.org/?p=2361
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *