LOADING

Type to search

« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصاري‏ ذلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَکْبِرُونَ» (مائده 82)          «أيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ كَأحَدِهِمْ بَلْ كَأنِّي بِمَا انْتَهَى إِلَيَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِم؛ پسرم! اگرچه من به‌اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‌ام، ولی در کردارشان دقت و در اخبارشان فکر نموده و در آثارشان سیاحت کرده‌ام، تا جایی که همانند یکی از آنان شده‌ام. بلکه گویی از پی آنچه که از وضع آنان به من رسیده، عمرم را با اولین و آخرین‌شان گذرانیده‌ام». (نهج‌البلاغه، نامه 31)

نفوذ یهود و استعمار انگلیس بر تجارت مشرق زمین

امریکا و اروپا دشمن شناسی در عرصه بین الملل غرب اروپا

نفوذ یهود و استعمار انگلیس بر تجارت مشرق زمین

danial مارس 9, 2019

به گزارش تاریخی تطبیقی به نقل از پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ تجارت مشرق زمین در قرن شانزدهم به طور عمده در دست بازرگانان مسلمان بود. به شکلی که حتی بازارهای اروپایی تحت تأثیر این تجارت رقم می‌خورد. در این بین تجّار ونیزی، جنوایی و یهودیان ایتالیایی بیشتر نقش دلال را ایفا کرده و واسطه انتقال کالاهای تجاری مسلمانان به بازارهای اروپا بودند.

در تجارت شرق و اروپا تنها سه راه اصلی وجود داشت که هر سه آنان به ایتالیا ختم می‌شد. همین امر سبب شد این کشور، به قلمرو فرهنگ و سیاست اروپای عصر خود تبدیل شود. به نوشته محقق آلمانی، خانم «زیگرید هونکه»: «ونیز اگر با مسلمانان تجارت نمی‌داشت، نمی‌توانست آن چیزی بشود که شد».

در این مسیر تجاری، ایران یا به عبارتی بنادر هرمز و کیش، نقش رابط را ایفا می‌کردند و به تعبیری برخی در قلب این شبکه تجاری قرار داشتند. همین امر سبب شد تا بعدها پرتغالی‌ها و هلندی‌ها به این مناطق دست درازی کنند. به عبارتی این قرن اوج تکاپوی تجاری اروپا به خصوص یهودیان در این بنادر است.

دوران الیزابت اول (۱۶۰۳-۱۵۵۸م) سرآغاز امپراطوری مستعمراتی انگلیس است. از این زمان خاندان سلطنتی اقدام به مشارکت جدی در «تجارت برده» و تاسیس پلانت‌ها در قاره آمریکا می‌کند و همین طور زمانی است که نفوذ یهودیان به دربار انگلیس رشدی مضاعف می‌یابد.  علت آن نیز معاشرت بیش از حد ملکه با یهودیان و علاقه ویژه او به مطالعات عبری بود.

زمان به حاکمیت رسیدن الیزابت، جامعه انگلیس شرایط اقتصادی خوبی نداشت بدین جهت برای تامین مخارج زیاد دربار، دست به مشارکت با دزدان دریایی و سرمایه گذاری در تجارت برده زد. در این بین «سر جان هاوکینز» و «سر فرانسیس دریک» دو فرد نزدیک به ملکه محسوب می‌شدند. هاوکینز بنیانگذار تجارت انگلیس و آمریکای جنوبی بوده و سرپرستی تجارت برده الیزابت را بر عهده داشت. «دریک» نیز در این سال‌ها سگ درنده ملکه بود که به دستور او به کاروان‌های تجاری حمله می‌کرد.

جستجوی دریایی انگلستان نیز از سال ۱۵۷۶م شروع شد که بسیاری از آن‎‌ها به قاره آمریکا ختم می‌شد. همه این امور باعث شد سرمایه‌های فراوانی به این کشور و دربار ملکه سرازیر شود. این غارتگری و کشورگشایی انگلیس، فلیپ دوم پادشاه اسپانیا را بر آن داشت تا از انحصار تجارت مشرق و آمریکایی خود دفاع و آن را حفظ کند. به همین دلیل تبدیل به دشمنی سرسخت برای الیزابت شد.

اما فتنه انگیزیی‌های ملکه الیزابت در مستعمرات اروپایی اسپانیا سبب شد در ۱۵۸۵م جنگی بیست ساله بین دو کشور در بگیرد. دو سال بعد نیروی دریایی انگلیس در کمال ناباوری ناوگان قدرتمند دریایی اسپانیا  یعنی «آرمادا»۲ را شکست داد. این سرآغاز حکومت یک صد ساله انگلیس بر تجارت شرق و استعمار نیمی از کشورهای جهان بود. ۱

پی‌نوشت:

۱ – زرسالاران یهودی و پارسی، شهبازی، عبدالله، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، تهران، چاپ اول: ۱۳۷۷، ص۷۰-۴۱٫

۲- Armada

لینک مطلب :
http://www.tarikh.org/?p=4765

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *