شيطان‌پرستي در ايران رونق چنداني ندارد. در کشوري مانند ايران، چندان جاذبه‌اي براي ‌اين‌گونه تفکر يافت نمي‌شود اما در عين‌حال چنين نيست که اين تفکر باطل و خرافي هيچ طرفداري نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه – تحلیلی – خبری تاریخ تطبیقی؛ در این نوشتار سابقه شیطان پرستی در ایران مورد بررسی قرار می‎گیرد؛

شیطان‌پرستی در ایران

شیطان‌پرستی در ایران رونق چندانی ندارد. در کشوری مانند ایران، چندان جاذبه‌ای برای ‌این‌گونه تفکر یافت نمی‌شود اما در عین‌حال چنین نیست که این تفکر باطل و خرافی هیچ طرفداری نداشته باشد. برخی مستندها که توسط برخی نهادهای نظام تهیه شده‌اند، بیانگر گرایش برخی جوانان، به‌ویژه جوانان تحصیلکرده به این تفکر است. این مسأله را از برخی رفتارها، چهره‌ها، کتاب‌ها و علائم ویژه شیطان‌پرستان که در جامعه است، می‌توان مشاهده کرد.

برخی گزارش‌ها، حکایت از آن دارد که بیش از ۷۰ فرقه شیطان‌پرستی در کشور فعال هستند.{۱] البته آمارهای غیر رسمی این تعداد را به ۲۰۰ فرقه رسانده‌اند.

شیطان‌پرستی در ایران، مانند بسیاری دیگر از تفکرات انحرافی، امری وارداتی است و عمدتاً هم از طریق نمادها و در قالب کلیپ‌ها وارد شده است، یا افراد در پارتی‌ها و جشن‌های غیرمتعارف جذب این تفکر شده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که حداقل ۹۰ درصد واردکنندگان محصولات شیطان‌گرایی به کشور، فاقد خانواده سالم هستند. این گروه‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده و هدفمند در حال جذب نیرو هستند.

عوامل ورود شیطان‌پرستی به ایران

عوامل متعددی در ورود شیطان‌پرستی به ایران دخالت داشته‌اند که شناخت آن‌ها نیازمند تحقیقات وسیعی است و از عهده این مختصر خارج است اما چند عامل شناخته شده عبارتند از:

الف: رواج میل جوانان به استفاده از موسیقی متالیکا و ساز گیتار (به‌صورت زیر زمینی و غیرمجاز)

ب: اقدام تأمل‌برانگیز و ناشیانه وزارت ارشاد اسلامی دولت اصلاحات، در صدور مجوز برای گروه‌ها، آلبوم‌ها و کتاب‌های اشعار موسیقی متالیکا (هوی متال، بلک متال،گوتیک متال و چند سبک از موسیقی شیطانی متالیکا).

ج: استعمار و شبیخون فرهنگی نیز نقش به‌سزایی در ورود و گسترش شیطان‌رستی در ایرن و در تمام دنیا دارند.

زمینه‌ها وعوامل جذب جوانان

بدون شک جذب افراد و گروه‌ها به یک تفکر خاص، ریشه در یکسری زمینه‌ها دارد. گرایش برخی جوانان ایرانی به شیطان‌پرستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. سهم زمینه‌هایی مانند: هیجان‌خواهی، آزادی‌خواهی، نا آگاهی، مدگرایی، رفاه و بی‌دردی، انگیزه سیاسی و ابراز مخالفت و در نهایت افول معنویت را نیز نمی‌توان در این امر نادیده گرفت.

تیپ‌شناسی شیطان‌پرستان ایرانی

مروری کوتاه بر اخبار و اطلاعات موجود در مورد پیروان این تفکر، یکی از راه‌های مناسب برای تیپ‌شناسی این افراد است. کمتر ماهی است که اخباری در مورد دستگیری کسانی از طرفداران این تفکر در رسانه‌ها منتشر نشود. اطلاع از اخبار برگزاری پارتی‌ها و جشن‌های نامتعارف و دیدن تصویر کسانی‌که بازداشت شده‌اند، کمک خوبی جهت شناخت تیپ این افراد است. آن‌چه از سر جمع گزارش‌ها به دست می‌آید، بیانگر‌ آن است که معمول این افراد، از اقشار مرفه جامعه هستند که دغدغه مادی ندارند. مرفهین بی‌دردی که در قالب گروه‌های زیر قابل دسته‌بندی هستند:

الف: تحصیل‌کردگان و سرخوردگان اجتماعی خارج از کشور که عمدتا دچار خسارت و شکست‌های سنگین مادی و معنوی شده‌اند.

ب: فرزندان منافقان فراری، سلطنت‌طلب‌ها، مفسدان اقتصادی رژیم پهلوی که قبل و بعد از انقلاب موفق به فرار از کشور و محاکمه انقلابی شدند.

ج: افرادی از خانواده‌های بسیار ثروتمند ساکن و مقیم داخل کشور که عمدتا دارای روابط خانوادگی و… با خارج نیز مرتبط می‌باشند.

د: فعالان حوزه هنر و موسیقی که با کشورهای دیگر علی‌الخصوص آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا در ارتباط بوده و بنا به دلایل شغلی و حرفه‌ای به این کشورها مسافرت‌های متعددی داشته‌اند.

ه: جاسوسان فرهنگی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی که با هدف استحاله فرهنگی وارد کشور شدند. برای نمونه در یک پارتی در اطراف کرج که ۹۰ نفر دستگیر شدند، همگی از این نوع افراد بودند.

شیوه‌ها و ابزار تبلیغ و جذب

شیطان‌پرستان از شیوه‌ها و ابزار مختلفی برای جذب نسل جوان استفاده می‌کنند اما شناخته‌شده‌ترین شیوه‌‌ها و ابزار آنان، از قرار زیر است:

الف: موسیقی متال، یکی از بهترین ابزارها است. این موسیقی یا در قالب برگزاری کنسرت ترویج می‌شود، حتی در دانشگاه‌های بزرگ کشور، مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی، فردوسی و…، یا از طریق انتشار سی‌دی، کاست. گاهی نیز پوسترهای خوانندگان متالیکا، ابزار رواج شیطان‌پرستی در بین جوانان است.

ب: از طریق ‌اینترنت و در قالب وبلاگ‌نویسی یا تبلیغات سمعی و بصری در سایت‌های شیطان‌پرستان. بسیاری از شیطان‌پرستان، به خاطر ‌آن‌که شناخته نشوند، از نام مستعار استفاده می‌کنند. برای مثال در‌ ایران نام مستعار «اهریمن» از نام‌های مورد استفاده همین دسته از افراد است. متأسفانه هر روزه نیز شاهد گسترش سایت‌ها و وبلاگ‌های مربوط به شیطان‌پرستی هستیم.

ج: تبلیغ در تالارهای گفتگوهای مجازی و اخیراً از طریق شبکه‌های مجازی.

د: تبلیغ و اطلاع‌رسانی از طریق پارتی‌های شبانه و گفتگوهای دوستانه، علی‌الخصوص در مناطق مرفه در شهرهای بزرگ.

ه: ایجاد و ترویج برخی شبهات، در قالب سؤال از خدا. به نمونه‌هایی از این شبهات که در فضاهای مجازی منتشر شده توجه کنید: چرا چیزهایی را که به اطرافیانم دادی به من ندادی؟ چرا می‌خواهی بدبختی مرا ببینی؟ چرا من را از این دنیای کثیف و از بین کسانی‌که ازشون نفرت دارم رها نمی‌کنی؟ حالم از زندگی بین این لجن بهم می‌خوره، جلوی پای من کم سنگ انداختی؟ کم آدم‌هایی رو مثل من بدبخت کردی؟!

منبع: برگرفته از کتاب درسنامه «جریان‌شناسی احزاب و گروه‌های زاویه دار در ایران»

  • منبع خبر : برگرفته از کتاب درسنامه «جریان‌شناسی احزاب و گروه‌های زاویه دار در ایران»