وظیفه­‌ای که خواهر و برادران حضرت در این رابطه داشتند، این بود که مردم آنها را به‌عنوان خواهر و برادران ولی‌عهد می‌‌شناسند و تحویل می­‌گیرند و این یک فرصت خوبی برای تبلیغ تشیع در بین مردم بود.

به گزارش تاریخ تطبیقی، استاد طائب در یکی از جلسات تاریخ تطبیقی و ضمن بررسی تاریخ دوران امام رضا(ع) اشاره‌ای به سفر حضرت معصومه(س) و برادران امام رضا(ع) به ایران و علت آن داشته‌اند که در سالروز میلاد حضرت معصومه(س) تقدیم می‌شود:

علت اینکه حضرت معصومه(س) و برادران امام رضا(ع) برای دیدار حضرت به ایران آمدند، این بود که امام(ع) آنها را فراخوان کرده بودند تا در سراسر بلاد و میان شیعیان پخش شوند. همچنان‌که قبلا بیان شد، علت دیگری که امام(ع) هیچ‌کسی را همراه خود به طوس نیاوردند، این بود که توسط مأمون شناسایی نشوند. مأمون اهل­‌بیت(ع) و برادران امام(ع) را می­‌شناخت؛ اما هدف مأمون این بود که به سازمان شیعه دسترسی پیدا کند. کسانی که حضرت آنها را فراخوان کردند، از بستگانشان بودند. البته کاری که امام رضا(ع) انجام دادند و مأمون متوجه اشتباه خود شد، این بود که حضرت خواهر و برادران خودشان را به این نکته توجه دادند که خود مأمون نسبت به ولایت‌عهدی ظاهری امام(ع) آگاه است و می­‌داند امام(ع) به‌طور ظاهری ولی‌عهد است؛ اما مردم نسبت به این واقعه آگاه نیستند و خیال می‌کنند اقدام مأمون نسبت به پذیرش ولایت‌عهدی امام(ع) جدی است. وظیفه­‌ای که خواهر و برادران حضرت در این رابطه داشتند، این بود که مردم آنها را به‌عنوان خواهر و برادران ولی‌عهد می‌­شناسند و تحویل می­‌گیرند و این یک فرصت خوبی برای تبلیغ تشیع در بین مردم بود؛ لذا وقتی بستگان امام رضا(ع) به اقصی نقاط ایرانِ آن‌زمان می‌­رفتند، مورد استقبال قرار می­‌گرفتند.

حضرت معصومه(س) زمانی به قم رسیدند که مأمون متوجه اشتباه خود شد؛ لذا دستور مقابله را صادر کرد و بسیاری از بستگان امام(ع) را به شهادت رساند. این در حالی است که بستگان حضرت، در مسیر، مورد توجه و استقبال مردم آن دیار قرار می­‌گرفتند؛ لذا یک مورد هم وجود ندارد که حضرت معصومه(س) در طول مسیر، مورد بی‌­مهری و بی­‌احترامی از ناحیه مردم قرار گیرند. اما دیگر در شهر ساوه، دستور مقابله از ناحیه مأمون رسیده بود؛ هرچند در همین نقطه هم ظاهرا اقدام بدی علیه حضرت انجام نشد و پوشش را رعایت کردند.