اتفاقی که جدیدا حادث شده، این است که مقامات امان به بازپس‌گیری این اراضی از رژیم صهیونیستی مبادرت ورزیدند و حاضر به تمدید اجاره اراضی مذکور نشدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری تاریخ تطبیقی؛ با هدف بررسی تحولات اراضی اشغالی و آخرین وضعیت بحران سیاسی میان احزاب و جریان‌های مختلف رژیم صهیونیستی، گفتگویی با «حسن هانی‌زاده» کارشناس و تحلیلگر مسائل غرب آسیا ترتیب داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

همانطور که مطلع هستید اردن اخیرا اقدام به برگزاری یک مانور و رزمایش نظامی کرده است که از آن تحت عنوان رزمایش ضد صهیونیستی یاد می‌شود. ارزیابی شما از روابط میان «امان» و «تل‌آویو» در سایه برگزاری این مانور ضد صهیونیستی چیست؟

واقعیت این است که کشور اردن پس از توافقنامه موسوم به «وادی عربه» در سال ۱۹۹۴ بخشی از اراضی خود را در اجاره رژیم صهیونیستی قرار داد. اما اتفاقی که جدیدا حادث شده، این است که مقامات امان به بازپس‌گیری این اراضی از رژیم صهیونیستی مبادرت ورزیدند و حاضر به تمدید اجاره اراضی مذکور نشدند.

لذا درحال حاضر اردن با رفتار و رویکردی که اتخاذ می‌کند و با ادبیات ضد صهیونیستی که به کار گرفته است، تلاش خود را به کار بسته تا خود را به عنوان یک کشورِ ضد اسرائیلی جلوه دهد. برگزاری مانور ضد صهیونیستی نیز در همین چارچوب تعریف می‌شود. اما مسأله آنجاست که نوع و ماهیت روابط دوجانبه میان «امان» و «تل‌آویو» واقعیت دیگری را به ما نشان می‌دهد.

روابط میان اردن و رژیم صهیونیستی یک روابط کاملا تعریف‌شده است و سفارت‌های دو طرف در «تل‌آویو» و «امان» به طور کامل فعال هستند. بنابراین، باید گفت که رفتارهای اخیر اردن و رویکرد اخیر آن در قبال رژیم صهیونیستی به دلیل فشاری است که «عبدالله دوم» از سوی مردم اردن برای قطع روابط با تل‌آویو، متحمل می‌شود.

همین شیوه کنونی اردن را نیز پیشتر «ملک هاشم» با هدف باج‌خواهی از کشورهای غربی، رژیم صهیونیستی و کشورهای منطقه، اتخاذ کرده بود. لذا این شیوه رفتاری همواره برای اردن مثمرثمر بوده است، به اینگونه که هرگاه اردن دچار یک انزوای سیاسی می‌شود، یک موضع ضد اسرائیلی اتخاذ می‌کند تا بدین‌ترتیب از صهیونیست‌ها امتیازگیری کند.

در هر صورت، اساسا اردن به عنوان «دروازه امنیت» رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و هیچگاه کار به جایی نخواهد رسید که اردن در برابر اسرائیل قرار گیرد.

رژیم صهیونیستی درحال حاضر با بحران سیاسی گسترده‌ای در زمینه تشکیل کابینه مواجه شده است و به نظر می‌رسد که این بحران روز به روز ابعاد جدیدی را به خود می‌گیرد. شما ماهیت این بحران و ابعاد مختلف آن را چطور می‌بینید؟

درحال حاضر بحران در اراضی اشغالی نشأت‌گرفته از اختلافات فراوان میان احزاب «لیکود» و «آبی ـ سفید» است. هریک از این احزاب برای به دست گرفتن قدرت در اراضی اشغالی به شدت با یکدیگر در رقابت هستند. شرایط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شرایط بسیار دشواری است.

اکنون نتانیاهو پرونده‌های فساد مالی سنگینی دارد و از سوی دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی تحت تعقیب است و اگر در نهایت از قدرت کنار برود، قطعا پرونده فسادش باز خواهد شد و این امکان وجود دارد که محاکمه و زندانی شود. لذا وی با شرایط سختی مواجه است.

درحال حاضر نیز قرار است انتخابات سوم در اراضی اشغالی برگزار شود. علت این مسأله هم آن است که در دو انتخابات قبلی هیچیک از احزاب موفق به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان نشدند و تشکیل کابینه ائتلافی نیز محقق نشد. با توجه به ناکامی نتانیاهو در دو دوره قبلی انتخابات به نظر می‌رسد که در دور آتی انتخابات یعنی انتخابات سوم شانس «بنی گانتز» برای پیروزی بیشتر از نتانیاهو است.

داده‌های میدانی حاکی از آن هستند که رژیم صهیونیستی با بحران‌های متعددی ازجمله «مهاجرت معکوس» در اراضی اشغالی مواجه است. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟ علت ظهور و بروز چنین بحرانی در اراضی اشغالی چیست؟

این مسأله را باید در نظر گرفت که در شرایط کنونی گروه‌های مقاومت اسلامی ازجمله «حماس» و «جهاد اسلامی» به یک قدرت بازدارندگی بالایی دست یافته‌اند و فراتر از تصورات صهیونیست‌ها پیش رفته‌اند. این بدان معناست که توان دفاعی و هجومی گروه‌هایی نظیر «حماس» و «جهاد اسلامی» در مقایسه با ۱۰ سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است.

این افزایش قدرت مقاومت در غزه، نقطه آسیب‌پذیری بزرگی برای اسرائیل به وجود آورده است. هدف قرار دادن عمق اراضی اشغالی در جنگ‌های پیشین نیز افزایش قدرت گروه‌های مقاومت در فلسطین را به خوبی نشان می‌دهد. بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی بحرانی تحت عنوان بحران «مهاجرت معکوس» در اراضی اشغالی ظهور و بروز پیدا کند. درحال حاضر ساکنان اراضی اشغالی درحال مهاجرت به سمت کشورهای اروپایی و آمریکا هستند.

مسأله‌ای که صهیونیست‌ها همواره در طول سالیان گذشته تبلیغات فراوانی را پیرامون آن انجام داده‌اند «افسانه شکست‌ناپذیری» خود بوده است. این درحالی است که در شرایط کنونی گمانه‌زنی‌های بسیاری درخصوص فروپاشی رژیم صهیونیستی در دراز مدت مطرح می‌شود. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

در حقیقت، رژیم صهیونیستی با یک سِری چالش‌های جدی مواجه است. یکی از این چالش‌ها مسأله داخلی است و آن نیز «شکنندگی امنیت» رژیم صهیونیستی است. به عنوان مثال، ما شاهد آن هستیم که بخش‌های مختلف نظامی و یا حتی اقتصادی رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی در تیررس گروه‌های مقاومت قرار گرفته‌اند. حتی فرودگاه بین‌المللی «بن‌گورین» از این حملات در امان نیست.

این مسأله نشان می‌دهد که «شکنندگی امنیت داخلی» در اراضی اشغالی یک مسأله کاملا جدی برای تل‌آویو است. افزون براین، توان تهاجمی اسرائیل در مقایسه با گذشته به مراتب کاهش پیدا کرده است و این امر نشان می‌دهد که اسرائیل به شدت در برابر محور مقاومت به شدت آسیب‌پذیر شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خیبر