به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی – خبری تاریخ تطبیقی؛ تفسیر آیه «وَ قالَتْ طائِفَهٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ آمِنُوا بِالَّذِی أُنْزِلَ عَلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَجْهَ النَّهارِ وَ اکْفُرُوا آخِرَهُ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُون»(آل‌عمران/۷۲). دوازده نفر از دانشمندان یهودِ خیبر و نقاط دیگر نقشه‌اى ماهرانه براى متزلزل ساختن بعضى از مؤمنان طرح نموده و با یک‌دیگر تبانى کردند که […]

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی – خبری تاریخ تطبیقی؛ تفسیر آیه «وَ قالَتْ طائِفَهٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ آمِنُوا بِالَّذِی أُنْزِلَ عَلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَجْهَ النَّهارِ وَ اکْفُرُوا آخِرَهُ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُون»(آل‌عمران/۷۲).

دوازده نفر از دانشمندان یهودِ خیبر و نقاط دیگر نقشه‌اى ماهرانه براى متزلزل ساختن بعضى از مؤمنان طرح نموده و با یک‌دیگر تبانى کردند که صبحگاهان خدمت پیامبر اکرم(ص) برسند و ظاهراً ایمان بیاورند و مسلمان شوند؛ ولى در آخر روز از این آئین برگردند.

هنگامى که از آن‌ها سؤال شود چرا چنین کرده‌اند، بگویند «ما صفات محمد(ص) را از نزدیک مشاهده کردیم و هنگامى که به کتب دینى خود مراجعه نموده و یا با دانشمندان دینى خود مشورت کردیم، دیدیم صفات و روش او با آنچه در کتب ما است تطبیق نمى‌کند؛ ولذا برگشتیم.»

تا این موضوع سبب شود عده‌اى بگویند «اینها به کتب آسمانى از ما آگاه‌ترند؛ لابد آنچه را مى‌گویند، راست گفته‌اند» و به این وسیله، متزلزل مى‌گردند.

آیات فوق، پرده از روى یکى دیگر از نقشه‌هاى ویرانگر یهود برمى‌دارد و نشان مى‌دهد که آن‌ها براى متزلزل ساختن ایمان مسلمانان از هر وسیله‌اى استفاده مى‌کردند؛ تهاجم نظامى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و آیات فوق اشاره به بخشى از تهاجم فرهنگى آن‌ها دارد.

  • منبع خبر : تفسیر نمونه، ج2، صص613-614