روزنامه «هندوستان تایمز» در این باره می‌نویسد یهودیان مهاجر بدون توجه به قوانین حکومتی هند و اجازه از «دهلی نو» مشغول تجارت و کسب ‌و کار شده‌اند. به عبارتی کار اصلی آنان کشت و تولید مواد مخدر، به خصوص حشیش است که در پوشش تجارت آن را به کشورهای اروپائی، اسرائیلی و ژاپن منتقل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی – خبری تاریخ تطبیقی، مدتی است که هند به شکل گسترده با پدیده مهاجرت یهودیان اسرائیلی مواجه شده است. به طوری که در برخی مواقع یهودیان اسرائیل بعد از تمام شدن سربازی به هند مهاجرت می‌کنند. در بین سربازان سابق اسرائیلی بیش از سایر اقشار جامع اسرائیلی وجود دارند.۱

مقصد مهاجرت این افراد غالباً ایالت «هیماچال پَردِش» است که در شمال هند و جنوب کشمیر واقع شده است. حضور یهودیان در منطقه به قدری جدی است که برخی قبایل مدعی حضور طولانی خود در این منطقه هستند و خود را از بازماندگان یهودیان آواره و پرا کنده در جهان می‌دانند.

نکته جالب این مهاجرت آن است که حاخام‌های یهودی در مواجه با این مسأله دو عملکرد متفاوت از خود نشان داده‌اند. عده‌ای از آنان در هند علاوه بر رسیدگی به آداب شرعی و آموزش دین و آداب رسوم یهودی به یهودیان، آنان را تشویق می‌کنند که به سرزمین موعود یعنی اسرائیل باز گردند. در مقابل حاخام‌های دیگری هستند که برای مهاجرت و ماندگاری یهودیان در هند تلاش می‌کنند.

اما مهاجرت و اقامت تنهای یهودیان اسرائیلی در هند، تهدیدی برای این کشور نیست. اما نکته خطرناک این مهاجرت، انحصار قاچاق مواد مخدر توسط آنان در ایالت هیماچال پردش است. آنان با توجه به سود سرشار مواد مخدر به سرعت فعالیت خود را گسترش داده‌اند و با تاسیس مغازه، هتل و رستوران به مشتریان خود که اغلب خارجی و غیر بومی هستند انواع مواد مخدر را می‌فروشند.

روزنامه «هندوستان تایمز» در این باره می‌نویسد یهودیان مهاجر بدون توجه به قوانین حکومتی هند و اجازه از «دهلی نو» مشغول تجارت و کسب ‌و کار شده‌اند. به عبارتی کار اصلی آنان کشت و تولید مواد مخدر، به خصوص حشیش است که در پوشش تجارت آن را به کشورهای اروپائی، اسرائیلی و ژاپن منتقل می‌کنند.

شاید سوال شود که با وجود رفتارهای غیر قانونی علنی آنان، چرا مراجع قانونی مربوطه هیچ عکس العمل از خود نشان نمی‌دهند. علت آن است که در هنگام بروز چنین مشکلاتی یهودیان با دادن رشوه‌های کلان نه تنها پلیس و شورای محلی که حتی یک روستا را از خود راضی می‌کنند. همین امر باعث شده تا آنان به راحتی املاک و زمین‌ها را خریداری کرده و حتی در برخی از مناطق اجازه ورود بومیان به آنجا را ندهند.

جالب است بدانید که گزارشگری با ترفندهای مختلف توانست وارد یکی از مناطق ممنوعه یهودیان شود. او در کمال ناباوری مشاهده می‌کرد که در این مناطق خانه‌های لوکس و اعیانی ساخته شده است. مراکز خریدی احداث شده که در آن مواد مخدر را به راحتی خرید و فروش می‌کردند. در زمین‌های آن مواد مخدر کشت و در کارگاه‌های مخصوص فرآوری و به سایر نقاط قاچاق می‌شد.۲

با وجود رشد فعالیت یهودیان در هند، نزدیکی روابط هند و رژیم صهیونیستی، انجام فعالیت‌های مشترک تجاری و اقتصادی و سفرهای مدام نتانیاهو به هند معنای جدیدی به خود می‌گیرد. از این روی تحلیل گران این عرصه باید توجه کنند که رژیم صهیونیستی از پی این نزدیکی، اهداف بلند و ویژه‌ای را دنبال می‌کنند. اهدافی مثل؛ مقابله پنهان با رشد هسته‌ای پاکستان به عنوان یک کشور مسلمان۳، تاثیر گذاشتن بر روابط ایران و هند۴، تأمین مواد خام برای تولیدات صنعتی خود، جلب حمایت یا حداقل وادار به سکوت کردن هند نسبت به فعالیت‌های خود در خاورمیانه۵ و…

پی‌نوشت:

۱ – https://www.newstatesman.com/world-affairs/2013/01/why-are-there-so-many-israeli-ex-soldiers-india.

۲- https://www.mashreghnews.ir/news/759840.

۳- https://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/01/31/716554.

۴- فصلنامه تحقیقات سیاسی بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، بررسی روابط استراتژیک هند با اسرائیل و تاثیر آن بر جمهوری اسلامی ایران، محمود کتابی، یدالله دهقان، مهدی کاظمی، شماره پانزدهم، تابستان ۱۳۹۲، ص ۱۷-۱٫

۵- http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=144751.

نویسنده: میلاد پور عسکری